امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

اوقات شرعی آخرین نشریات 

انتشار نامه ریاست محترم مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در خصوص جو سازی های اخیر کانون کارشناسان خراسان رضوی

به استحضار همکاران محترم کارشناس رسمی دادگستری مرکز منطقه 4 کشور می رساند، متأسفانه در یک اقدام غیر قانونی ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی طی یک نامه اداری به ریاست محترم دادگستری استان خراسان رضوی، اقدام به فضا سازی و نشر اکاذیب علیه همکاران محترم مرکز کارشناسان رسمی دادگستری منطقه 4 کشور نموده و به این واسطه متأسفانه فضای کاری کارشناسی بین مرکز و کانون را دراستان پهناور خراسان ملتهب نموده است .

این اقدام نسنجیده با هوشیاری هیات مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری منطقه 4 کشور و به جهت تلطیف فضای بوجود آمده پیگیری گردید و با هدف حمایت از همکاران محترم کارشناس مرکز ، در پاسخ به ادعاهای خلاف قانون کانون محترم کارشناسان رسمی دادگستری خراسان ،نامه ای از سوی "ریاست محترم مرکز امور مشاوران حقوقی وکلاو کارشناسان رسمی قوه قضاییه " در تاریخ 20/03/94 به ریاست محترم کل دادگستری استان خراسان رضوی به شرح زیر ارسال گردیده که عین نامه منتشر می گردد.

در این نامه ریاست محترم مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان رسمی قوه قضایی بیان نمودند که با توجه به متن صریح ماده 187 برنامه سوم توسعه و بیش از 12 سال سابقه این مرکز تحت نظر ریاست محترم قوه قضائیه در صدور پروانه کارشناسی برای بیش از ده هزار نفر کارشناس در رشته های مختلف که همگی در خدمت محاکم و مورد قبول آنان می باشد نیاز به صدور نامه ای جهت اصلاح اظهار نظر قبلی می باشد.

همچنین جناب آقای دکتر مومنی در این نامه اظهارات رییس کانون کارشناسان رسمی دادگستری خراسان رضوی را مصداق نشر اکاذیب و جوسازی دانستند و اقدام لازم در مورد مشارالیه را از ریاست کل دادگستری خراسان رضوی خراسان رضوی خواستار شدند.

 

ضمناًجهت استحضارهمکاران محترم کارشناس مرکز و همچنین سایر کارشناسان استان خراسان رضوی ، به برخی از دلایل قانونی منتشر نشده به شرح زیر اشاره می شود:

1-    بیان صریح ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی مصوب 17/1/1379 (پیوست 1) اشعار می‌دارد:

 «به منظور اعمال حمایت­های لازم حقوقی و تسهیل دستیابی مردم به خدمات قضائی و حفظ حقوق عامه، به قوه قضاییه اجازه داده می شود تا نسبت به تأیید صلاحیت فارغ­ التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تأسیس موسسات مشاوره حقوقی برای آنان اقدام نماید. حضور مشاوران مذکور در محاکم دادگستری و ادارات و سازمان­های دولتی و غیر دولتی برای انجام امور وکالت متقاضیان مجاز خواهد بود وتأیید صلاحیت کارشناسان رسمی دادگستری نیز به طریق فوق امکان پذیر است.»

این اشاره توضیح واضحات است که از عداد دلایل تشکیل و تدقیق ماده 187 قانون صدر الاشاره، فلسفتاً و فی الواقع کارشناس رسمی دادگستری به تجویز قانون مطروحه می­باشد. فلذا بر خلاف ادعای بیان شده در نامه ریاست محترم کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی، استفاده از "عنوان کارشناس رسمی دادگستری" با استناد به حکم قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشدکه این مطلب در نامه گفته شده مغفول مانده و احتیاطاً مصادره به مطلوب شده است.

هکذا مستنداً به قانون فوق، در حال حاضر تمام پروانه­ های کارشناسی این مرکز توسط یکی از عالی­ ترین مقام‌های قضایی کشور تحت عنوان«پروانه کارشناسی رسمی دادگستری»صادر امضاء و تنفیذ می‌گردد.

2-    در نامه ریاست کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی اشاره به تفاوت در مقررات و تخلفات کارشناسان رسمیشده است، که این مطلب جای بسی تأمل دارد،زیرا در دو سازمان هم عرض- ازباب ماهیت عملکرد-که تابع قانون واحد و آئین نامه اجرایی و یکسان میباشند، چگونه تعدد مقررات ممکن بوده و آیا منطقاً محتمل است؟ مگر اینکه عدولی خواسته یا ناخواسته از نص صریح قانون صورت گیرد که آن امری علیهده است. لذا مطابق ماده24 و تبصره ذیل ماده 27 آیین نامه مصوب فوق الاشاره-که جهت استحضار به شرح زیر بیان می شود-قوانین برای هر دو نهاد یکسان می باشد:

-         تبصره ذیل ماده 27: موارد تخلف و مجازاتهای مشاورین حقوقی و کارشناسان موضوع این آیین­ نامه حسب مورد همان است که در مورد وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری در سایر قوانین ومقررات مقرر گردیده است.

-         ماده24:وظایف و تکالیف ومسئولیت­های مشاورین حقوقی و کارشناسان موضوع این آیین­نامه همان است که در قوانین ومقررات و آیین نامه های مربوط به وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی مقرر است.

3-    تاکنون گزارش‌های کارشناسی هیأتی متعدد ، مابین اعضای محترم مرکز و کانون، بدون هیچگونه مشکل و عارضه‌ای به مبادی گوناگون متقاضی امر کارشناسی، تسلیم گردیده است.هرچند این­گونه مکاتبات از ناحیه کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی مسبوق به سابقه بوده، بنحوی که ریاست محترم شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری که بالاترین مرجع تصمیم­ گیری کانون­ های دادگستری استان­ها می باشند، طی یک تذکر کتبی در نامه شماره 727/ق مورخ 90/05/03 مستقیماً به ریاست محترم کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی اخطار نموده اند که انجام چنین مکاتباتی خلاف قانون بوده و تصریح نموده‌اند :

"کانون کارشناسان خراسان رضوی؛ بخشنامه شماره 3204 مورخ 88/12/11 جنابعالی که طی شماره 1560/904/م/ک مورخ 90/03/29 از مرکز محترم امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضاییه واصل گردیده، علاوه برنامعلوم و ناموزون بودن جملات،بخشنامه خلاف قانون می باشد و چنین بخشنامه ­ای در شأن کانون کارشناسان رسمی دادگستری نیست، منبعد در اینگونه موارد قبل از هماهنگی شورای عالی اقدام نفرمایید."

بنابراین این گونه مکاتبات درگذشته هم بااقبال جامعه کارشناسان مرکز و کانون  در استان خراسان مواجه نشده و اکنون نیز باعث تفرقه در فضای کاری جامعه کارشناسان مرکز وکانون شده است.

پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (نامه رئیس شورای عالی به آقای بهزادی فر.jpg)2 288 Kb
دانلود این فایل (قوانین کارشناسان رسمی ماده 187.jpg)3 372 Kb

1403788852

1403788782

ghoveh

1403788896

mashhadcityhall

nezammohandesi

 

مرکز کارشناسان رسمی دادگستري استان خراسان رضوی با بیش از 465 کارشناس آماده خدمت رسانی می باشد

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fevec9 #133f10441 #100313115745