رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

اوقات شرعی  • اخبار و اطلاعیه ها (26)
 • کارشناسان (3)
 • درباره مرکز (2)

  lمعرفی

  مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده مطابق قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1380 تأسیس شد. تأسیس مركز در شرایطی اتفاق افتاد كه حجم بالایی از پرونده‌های حقوقی و كیفری در محاكم قوه قضاییه تلنبار شده بود. انحصار خدمات وكالت و مشاوره حقوقی، تعداد اندك وكلا، حق‌الوكاله‌های بالا و عدم توانایی عموم مردم در استفاده از خدمات وكلا، عدم تناسب میان تعداد كارشناسان رسمی و حجم كارهای مربوطه از جمله ویژگی‌هایی بود كه در هنگام تأسیس مركز برجسته شده بود. از سوی دیگر، حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف حقوق در سطوح گوناگون آمادگی پاسخ به نیاز كشور را داشته اما بستری برای ارائه خدمات آنها وجود نداشت.


  در چنین شرایطی، قوه قضائیه اجازه پیدا كرد تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی و نیز سایر رشته‌های كارشناسی اقدام نماید و سنگ بنای «مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» در قانون مذكور نهاده شد. این مركز كه بر اساس آیین‌نامه‌های مصوب رئیس قوه قضاییه در حوزه ارائه خدمات مشاوره حقوقی و وكالت فعالیت می‌كند، به موجب قانون حمایت خانواده و آیین‌نامه آن صلاحیت گسترده‌تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا كرد.


  در طول سال‌ها فعالیت مركز، وكلا و كارشناسان بسیاری مشغول به فعالیت شدند و خدمات گسترده‌ای از این طریق به مردم شریف ایران ارائه گردید. ارائه خدمات معاضدتی به بخش عظیمی از مردم، نقش آفرینی در حمایت از حقوق مردم در دعاوی مختلف، كاهش تعرفه‌های وكالت و نیز اشتغال جمع كثیری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف به ویژه حقوق بخشی از خدمات این مركز می‌باشد كه در راستای تسهیل دستیابی عامه مردم به خدمات حقوقی و قضائی و تحقق اصول 35 و 156 قانون اساسی صورت می‌گیرد.

  بر اساس اصل 156 قانون اساسي، يكي از وظايف قوه قضائيه احياي حقوق عامه و گسترش عدل و آزاديهاي مشروع مي باشد و همچنين براساس اصل 35 قانون مذكوردر همه دادگاهها طرفين دعوي حق دارند براي خود وكيل انتخاب نمايند و اگر توانايي انتخاب وكيل را نداشته باشند بايد براي آنها امكانات تعيين وكيل فراهم گردد لذا تربيت وكيل و كارشناس مورد نياز كشور نيز از جمله وظايف اين قوه بشمار مي رود. تا قبل از سال 1380 يكي از مشكلاتي كه عامه مردم با آن روبرو بودند عدم دسترسي همه افراد كشور به وكيل و كارشناس رسمي مورد نياز بود. تعرفه هاي بالا و حق الوكاله هاي سنگين و خارج از تعرفه عملاً موضوع وكالت را به ورطه فراموشي سوق داد و وكالت را به مسيري كشاند كه به جز معدودي از افراد متمول و صاحب درآمد بالا، ساير اقشار نيازمند جامعه، امكانات و توانايي انتخاب وكيل را نداشته و بعلت عدم آشنايي اكثريت مردم با علم حقوق و پيچيدگيهاي امور قضايي، روز به روز بر تعداد پرونده هاي محاكم افزوده مي شد. از طرفي رشد فزاينده آمار فارغ التحصيلان رشته حقوق و بيكاري جمع كثيري از آنان، دولت را بر آن داشت كه در اين خصوص تدبيري مناسب اتخاذ نمايد. براي حل مشكلات مذكور و دسترسي آسان و كم هزينه آحاد ملت به خدمات حقوقي و قضايي، ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه به قوه قضائيه اجازه داد تا نسبت به تائيد صلاحيت فارغ التحصيلان رشته حقوق و ايجاد موسسات حقوقي و نيز ساير رشته هاي كارشناسي اقدام نمايد و سنگ بناي مركز در ماده مذكور نهاده شد و عليرغم وجود مسائل و مشكلات و مانع تراشيهاي فراوان در ابتداي كار اين مركز به لطف خداوند متعال توانسته در شش سال فعاليت خود با تربيت هزاران وكيل و كارشناس و كاهش چشمگير تعرفه ها و شكستن انحصار موجود در جامعه وكالت، گام مهمي در راه تسهيل دستيابي عامه مردم به خدمات حقوقي و قضائي و خدمتي ارزنده به جامعه بخصوص اقشار نيازمند و كاهش آمار بيكاري تحصيل كردگان رشته حقوق برداشته و زمينه را براي فراگير شدن فرهنگ استفاده از وكيل فراهم نمايد.

   

  اهداف و وظایف

  1. 1- اعمال حمايت‌هاي لازم حقوقي
  2. 2- تسهيل در دستيابي ملت شريف ايران اسلامي- به ويژه اقشار محروم و آسيب‌پذير و نيازمند به خدمات حقوقي و قضايي.
  3. 3- حفظ و حمايت از حقوق عامه.
  4. 4- اقدام مؤثر در جهت رفع نيازهاي خدماتي ملت شريف ايران در زمينه‌هاي مشاوره حقوقي و قضايي و امور كارشناسي
  1. 5-ايجاد زمينه و بستر مناسب اشتغال جوانان و فارغ‌التحصيلان ميهن اسلامي در شرايطي كه حسب تاكيدات مقام معظم رهبري، مقوله توجه ويژه به اشتغال جوانان و رفع معضل بيكاري سرلوحه اقدامات و برنامه‌هاي مسئولين جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته است.
  2. 6- توسعه امور وكالت و كارشناسي و رفع محدوديت از حمايت‌هاي قضايي و تسهيل امور مردم در مراجعه به محاكم قضائي

  3. 7- كم كردن پرونده‌هاي قضايي و حقوقي در محاكم و جلوگيري از ازدياد پرونده‌ها در اثر كاهش ضريب خطا و اشتباه مردم در زمينه تشكيل و پيگيري پرونده‌ها در محاكم قضايي.

  4. 8- نظارت مستمر و علي‌الدوام بر مؤسسات مشاوره حقوقي و كارشناسي و بررسي و ارزشيابي عملكرد آنان و ....

   

  تشکبلات

  هیات اجرایی

  به منظور تنظيم و تصويب سياست‌هاي اجرايي و خط مشي اجراي ماده 187 هيأتي مركب از معاون قضايي رييس قوه قضاييه ( به عنوان رييس هيأت) و رييس مركز امور مشاوران حقوقي، وكلا، كارشناسان، معاون آموزش، تحقيقات و دبير هيأت مركزي گزينش قوه قضاييه به علاوه سه تن از اساتيد دانشگاه در رشته حقوق يا قضات عالي رتبه كه داراي پايه قضايي 9 به بالا مي باشند با تعيين رييس قوه قضاييه تشكيل گردیده است.

  رییس مرکز

  رييس مركز امور مشاوران حقوقي، وكلا و كارشناسان ازبین قضاتي كه داراي پايه قضايي 9 به بالا و حداقل 10 سال سابقه كار قضايي بوده با پیشنهاد معاونت قضايي به رياست محترم قوه قضاييه براي مدت 2 سال انتخاب می شود.
   

   

 • قوانین و مقررات (1)
 • کارآموزی (2)

  فرم های مورد نیاز کارآموز

 • پیام ها (1)

1403788852

ghoveh

1403788782

1403788896

mashhadcityhall

nezammohandesi

 

مرکز کارشناسان رسمی دادگستري استان خراسان رضوی با بیش از 465 کارشناس آماده خدمت رسانی می باشد

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fevec9 #133f10441 #100313115745